Hubert Czerepok

Ur. w 1973 r. w Słubicach. Absolwent zakopiańskiej Szkoły Kenara oraz poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W latach 2002–2003 odbył studia podyplomowe w Jan van Eyck Academie w Maastricht w Holandii, a w latach 2004–2005 studiował w Higher Institute for Fine Arts w Antwerpii w Belgii. W latach 2006–2013 był asystentem, a następnie adiunktem w Pracowni Wideo na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Uczestnik licznych wystaw w Polsce i za granicą. W duecie artystycznym Magisters (ze Zbyszkiem Rogalskim) tworzył  absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę „Survivors of the White Cube” – symulację świata sztuki. Wielowątkowa twórczość Czerepoka wymyka się jednoznacznym klasyfikacjom. Jego działania demaskują sposoby funkcjonowania obrazów w kulturze wizualnej, a często przez niego wykorzystywana strategia mistyfikacji rozbraja tradycyjny mechanizm percepcji.

hubert-czerepok

Hubert Czerepok, Wróg się rodzi, 2007, neon
Dzieło z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie

Wróg się rodzi to jeden z serii neonów Huberta Czerepoka ze złowrogo brzmiącymi hasłami stanowiącymi mniej lub bardziej bezpośredni komentarz na temat kondycji polskiego społeczeństwa (np. Człowiek, Nigdy nie będziesz Polakiem, To skandal, by Polak nie miał odwagi cywilnej, by uderzyć bezbronnego człowieka). Wskazują one na specyficzne pojmowanie przynależności do wspólnoty narodowej czy religijnej oraz związane z nim wykluczenia.

Stosując szeroko obecną w swojej twórczości strategię powtórzenia i zawłaszczenia, Czerepok modyfikuje pierwsze słowa tekstu popularnej kolędy, diagnozując w ten sposób brutalną ekskluzywność wspólnoty religijnej budowanej na wyraźnym podziale na swoich i obcych. Neony Czerepoka odebrać można jako ostrzeżenie i wezwanie do krytycznego przyjrzenia się wpływowi idei narodowych i religijnych, ponieważ są one zdolne rodzić wrogość i przemoc.

Zapisz

Zapisz